Vestuvių fotosesija, vestuvių fotografas Laurynas Butkevičius

Vestuvių planavimas - fotografo atsakymai į dažniausiai užduodamus būsimų jaunavedžių klausimus

Vestuvių planavimas – atsakingas procesas. Šiame straipsnyje pateiksiu atsakymus į dažniausiai būsimų jaunavedžių užduodamus klausimus apie vestuvių fotografavimą, dienos planavimą ir pasiruošimą.

Vestuvių fotosesija, vestuvių fotografai
Vestuvių fotosesija, vestuvių fotografai

Kokia yra vestuvių fotografavimo trukmė?

Vestuvių dienos programa, dalyvaujančių žmonių skaičius, vakaro programos gausa ir trukmė – veiksniai, lemiantys fotografavimo trukmę. Vestuvių fotografavimo trukmė pasirenkama pagal jaunųjų poreikius. Vestuvių fotografavimo trukmė svyruoja nuo 3 iki 12 valandų. 3-6 valandų fotografavimas reikalingas mažoms vestuvėms artimiausių žmonių rate. Dažniausiai tokių vestuvių programa yra minimali (ceremonija, sveikinimai bei vakarienė su artimaisiais). 8-12 valandų fotografavimo pasirinkimas reikalingas norint įamžinti visą vestuvių dieną nuo pasiruošimo iki vakaro kulminacijos. Įprastai tai būna didesnės vestuvės su didesniu svečių skaičiumi ir ilga vakaro programa.

Koks turi būti laiko tarpas tarp ceremonijos ir atvykimo į šventės vietą?

Tai priklauso nuo vestuvių dienos programos. Jei yra daroma atskira jaunųjų poros fotosesija – laiko tarpas turėtų būti apie 3-4 valandos. Jei fotosesija nėra daroma – laikas planuojamas pagal jaunųjų norus.

Kiek laiko trunka sveikinimai prie bažnyčios?

Tai labai individualu. Labiausiai šį laiką lemia susirinkusių svečių skaičius. Taip ar yra suplanuota minimali programa prie bažnyčios (šampanas, užkandžiai ir pan.). Vidutinio dydžio vestuvėse sveikinimai trunka 45-60 minučių.

Ar reportažinėje fotografijoje yra daroma jaunųjų fotosesija?

Taip, žinoma. Fotosesija gali būti daroma arba ne. Tai priklauso nuo jaunųjų poreikių ir susitarimo su fotografu. Tačiau mano stilistikoje vestuvių fotosesija yra ženkliai trumpesnė nei mados ar meninėje fotografijoje. 1 valandos trukmės fotosesijos visiškai pilnai pakanka. Visada stengiuosi fotografuoti taip, kad nereikėtų pakartojimų.

Vestuvių planavimas, vestuvių fotografija, vestuvių nuotraukos

Ar būtina daryti fotosesiją?

Ne. Tikrai nėra būtina daryti fotosesijos, jeigu nemėgstate fotografuotis, nemėgstate pozuoti, vestuvių programoje nėra laiko fotosesijai arba tiesiog norite daugiau laiko praleisti su svečiais. Vestuvių reportažo fotografas visiškai be problemų užfiksuos šventę savo nuožiūra. Profesionalus ir patyręs fotografas tikrai išmano savo darbą ir visada žino ką reikia užfiksuoti. Jauskitės laisvai ir mėgaukitės savo diena.

Ar reportažinėje fotografijoje yra daromos bendros nuotraukos su svečiais?

Tikrai taip. Visada yra daromos bendros nuotraukos su svečiais (jei būsimi jaunavedžiai nepageidauja kitaip). Bendrų nuotraukų fotografavimas nekeičia reportažinės fotografijos sąvokos.

Ar daryti fotosesiją prieš ceremoniją ar po ceremonijos?

Tenka daryti fotosesijas prieš ceremoniją ir po ceremonijos. Viskas priklauso nuo to, kaip jauniesiems yra patogiau. Fotosesija prieš ceremoniją yra naudinga tuo, kad nereikia palikti vestuvių svečių ir iš karto po ceremonijos galima toliau švęsti, būti su artimais žmonėmis bei ramiai mėgautis laiku. Fotosesijos prieš ceremoniją minusas yra toks, kad visgi jaučiamas jaudulys. Visi be išimties jaučia mažesnį ar didesnį jaudulį prieš ceremoniją, todėl nuotraukose gali jaustis susikaustymas. Taip pat reikėtų įvertinti, kad fotosesijos metu galima išsitepti drabužius, o makiažas bei šukuosena gali šiek tiek pakisti dėl oro sąlygų, vėjo, lietaus.

Kokia fotosesijos trukmė?

Produktyviai fotosesijai pilnai pakanka iki 1 valandos gryno fotografavimo laiko. Per šį laiką padaroma gera poros fotosesija. Jei fotosesijai pasirenkamos kelios fotosesijos lokacijos – gali reikėti 2-3 valandų. Rekomenduočiau visada pasirinkti vieną fotosesijos lokaciją.

Kur fotografuotis?

Profesionalus ir patirties turintis vestuvių fotografas tikrai visada turės variantų ką pasiūlyti fotosesijos vietai. Vestuvių dieną rekomenduočiau pasirinkti vieną fotosesijos lokaciją. Kodėl? Mažesnis nuovargis ir daugiau laiko lieka pačios šventės šventimui. Fotosesijos vieta tikrai nėra didžiausios svarbos klausimas. Aš, kaip vestuvių fotografas, jauniesiems visada rekomenduoju vietą fotosesijai pagal savo stilistiką. Jauniesiems dėl šio klausimo tikrai nereikėtų daug galvoti. Tai yra fotografo darbas. Rekomenduočiau visada pasikliauti fotografo rekomendacija, nes jis geriausiai žino kur padaromos gražiausios nuotraukos pagal jo darbo stilių.

Ką daryti, jeigu lyja lietus?

Tai tik oro sąlygos, nereikėtų to sureikšminti, nes jo neįmanoma pasirinkti. Lietus nėra baisus dalykas, svarbiausia – gera nuotaika. Nei fotografas, nei jaunieji neturėtų bijoti blogų oro sąlygų. Jei jau atsitiko taip, kad vestuvių dieną lyja ir jaunieji nori fotosesijos – profesionalus ir patyręs fotografas visada bus numatęs vietas fotosesijai patalpoje. Nereikėtų dėl to nerimauti. Žinoma oro sąlygų prognozė visada stebima dar iki vestuvių, todėl esant nepalankiai prognozei – atsakingas fotografas visada susisieks su jaunaisiais, kad būtų aptartas atsarginis planas.

Ar reikia fotografuoti vestuvių vakarėlį?

Tikrai taip. Tenka išgirsti nuomonių, kad vestuvių vakarėlio fotografavimas yra nebūtinas ar net nereikalingas. Nesutikčiau su tuo. Taip dažniausiai sako mažiau patirties turintys fotografai, kuriems sudėtinga fotografuoti esant nepalankioms apšvietimo sąlygoms. Vakaro programos metu tikrai gausu smagių akimirkų (torto pjovimas, jaunųjų šokis, šokių aikštelės atidarymas, svečių linksmybės, fejerverkai ir kt.).

Jaunikio šokis per vestuves, vestuvių fotografas
Puokštės metimas, nesupozuotos nuotraukos, vestuvių fotografas

Koks turi būti jaunosios ir jaunikio makiažas?

Tai yra visiškai asmeninis pasirinkimas, nes tai yra labai individualu. Geras fotografas nufotografuos šventę nepaisant visų aplinkybių. Manau, kad makiažas turi būti skoningas ir minimalus, kuris nekeičia asmenybės. Labai geras posakis: „Mažiau yra daugiau“. Manau tuo ir reikėtų vadovautis. Mano darbo stilistikoje makiažas nėra didelės svarbos klausimas. Kadangi aš užsiimu reportažine fotografija, todėl nuotraukų galerijoje yra kiek mažiau veidų ar portreto nuotraukų. Pagal savo stilistiką labiau mėgstu platesnį vaizdą ir daugiau informacijos vienoje nuotraukoje. Jaunikio makiažas nėra būtinas, nebent tikrai norima pagal savo poreikius ir savijautą. Pastaruoju metu pastebėjau, kad kai kurie visažistai mėgsta padaryti vakarinį makiažą (labai tamsus makiažas). Nežinau kodėl taip yra daroma, nes vestuvės vyksta dieną. Apie makiažą reikėtų pasitarti su savo profesionalia makiažo meistre. Būsimoms jaunosioms, kurioms makiažas yra tikrai labai svarbus dalykas, rekomenduočiau užsisakyti visažisto paslaugą visai dienai. Tokiu atveju visažistas su jumis būna visą dieną, prižiūri ir atnaujina makiažą.

Ką reikia su savimi turėti vestuvių dieną?

Paminėsiu keletą mano manymu svarbiausių dalykų. Labai svarbu jaunosioms turėti papildomus patogesnius batelius – jei yra daroma fotosesija. Dažnu atveju aukštakulniai bateliai fotosesijos metu tampa priešais ir yra nepatogu. Taip pat rekomenduočiau automobilyje turėti skėčius.

Kokią vestuvinę suknelę pasirinkti?

Labai individualu pagal savo poreikius. Drabužis turi tikti ir patikti jums patiems. Paminėsiu į ką atkreipti dėmesį. Lengvų, trumpų, nevaržančių ir patogių suknelių privalumas – lengvesnis judėjimas, patogumo jausmas. Taip pat su patogesniu drabužiu lengviau fotografuotis, galima lengviau judėti, nuotraukos būna gyvos ir judesyje, nuotraukos nėra statiškos.

Vestuvių fotosesija, vestuvių fotografai
Vestuvių fotosesija, vestuvių fotografai
Vestuvių fotosesija, vestuvių fotografas Laurynas Butkevičius
Vestuvių fotosesija, vestuvių fotografai

Ar reikalingas filmuotojas?

Manau, kad tikrai reikalingas. Žinoma, tai lemia pačių jaunųjų norai ir lūkesčiai. Vieniems pakanka tik nuotraukų, o kitiems – tik filmuotos medžiagos. Savo kolegų tarpe tikrai turiu filmuotojų, su kuriais bendradarbiaujame, tad prireikus – rekomenduosiu.

Ar reikalingas vedėjas?

Vedėjas yra geriausia išeitis užpildyti vakaro laiką bei užimti žmones. Kai kurie vedėjai papildomai teikia tokias paslaugas, kaip vestuvių planavimas bei koordinavimas. Žinoma, būna vestuvių be vedėjo, kur jaunieji patys planuoja vakarą bei žino kaip užpildyti laiką. Dažniausiai tai būna vestuvės su laisva vakaro programa. Įprasta, kad vestuvėse su laisva vakaro programa būna gyvo garso muzika (grupė, vokalistas ir pan.).

Ar reikia foninės muzikos ceremonijos metu?

Individualus sprendimas pagal jūsų norus. Žinoma, visada labai gražu foninė muzika (saksofonas, akordeonas, smuikas, arfa ir t.t.). Man asmeniškai gražiausias muzikos instrumentas yra akordeonas. Na, o pasirinkus Yann Tiersen – Amélie From Montmartre garso takelį akordeonui – kiekvienas liks sužavėtas. Prancūziška muzika turi savo žavesio. Vytenis Danielius – visada rekomenduoju šį talentingą akordeonistą.

Ką pasirinkti vakaro kulminacijai?

Labai individualu. Paprasčiausias ir pigiausias variantas yra šaltosios ugnelės. Paprasta ir gražu. Žinoma, profesionalūs fejerverkai visada bus kertinis vakaro kulminacijos akcentas. Fejerverkai patinka visiems. Lazerių šou. Visiškai pagal skonį. Aš asmeniškai pasirinkčiau fejerverkus – įspūdingiau ir pigiau.

Geriausi vestuvių fotografai, vestuvių planavimas, vestuvių fotografija, vestuvių nuotraukos
Vestuviniai fejerverkai

Ar būtinas torto pjovimas, jaunųjų šokis, šampano piramidė?

Vestuvių planavimas – kruopštus bei atsakingas darbas, tačiau planuokite dėl savęs ir savo malonumui. Tikrai drąsiai galiu pasakyti, kad tortas, šokis ar šampanas nėra privaloma vestuvių dalis. Vestuvės yra jūsų šventė ir tik jūsų pačių malonumui. Tad vakaro programą pasirenkate tokią, kokios jūs norite. Taisyklių niekas niekada nenustatė. Būkite savimi ir nebijokite būti originalūs, nesistenkite daryti visko taip, kaip kiti daro. Svarbiausia gera atmosfera, bendravimas tarp žmonių, gera muzika.

Reportažinė fotografija

Kokią fotografijos techniką naudoju?

Naudojama kokybiška ir profesionali Sony fotografijos įranga, skirta vestuvių fotografavimui. Tokia įranga gali fotografuoti visomis oro ir apšvietimo sąlygomis. Taip pat visada yra atsarginė fototechniką, kuri gali būti panaudota esant pagrindinės technikos gedimui ar nesklandumams. Aš asmeniškai atsakingai žiūriu į savo darbą, todėl niekada nevykstu į vestuves tik su vienu foto įrangos rinkiniu. Dažniausiai mano kuprinėje yra 2-3 fotoaparatų komplektai paruošti fotografavimui.

Ar nuotraukos nedings?

Kaip būtų keista, bet šis klausimas yra tikrai dažnas. Ir tai yra normalu. Tai yra svarbiausios dienos akimirkos, todėl prarasti tokias nuotraukas būtų labai nemalonu. Profesionalūs ir patyrę fotografai visada naudoja kokybišką ir atsparią oro sąlygoms fototechniką. Taip pat visada vienu metu yra naudojamos kelios atminties kortelės ir tuo pačiu metu automatiškai kuriamos atsarginės kopijos. Nuotraukos yra saugomos keliuose kietuosiuose diskuose, todėl nuotraukų dingimo tikimybė prilygsta nuliui. Prisipažinsiu, tikrai tenka girdėti, kad dingsta fotografai, dingsta nuotraukos arba jauniesiems pranešama, kad atsitiko nemalonus dalykas ir fotografas prarado jų vestuvių nuotraukas. Dažniausiai tai įvyksta dėl to, kad fotografui trūksta patirties arba naudojama prasta nekokybiška technika. Profesionalus fotografas visada viską numatys ir užbėgs įvykiams už akių.

Ar fotografuoju vienas?

Vestuvių dieną dažniausiai dirbu su asistente, tačiau fotografavimo darbą atlieku aš vienas. Asistentės funkcija yra labiau pagalbinė.

Kada ir kaip reikia atsiskaityti už fotografavimo paslaugą?

Tobuliausia yra atsiskaitymas bankiniu pavedimu, tačiau be problemų priimu ir grynuosius pinigus. Įprastai atsiskaitymas įvyksta prieš vestuves arba vestuvių dieną. Taip pat atsiskaitymus galima padaryti praėjus kelioms dienoms po vestuvių.

Ar fotografuoju su dronu?

Taip. Dronas yra mano fototechnikos arsenale, tačiau fotografuojama ne visada. Fotografavimas gali neįvyksti esant dideliam vėjui ar lietui. Apie drono panaudojimą visada pasitariu su jaunaisiais ar jiems svarbu turėti tokių nuotraukų. Jeigu taip – tuomet padarysiu viską, kas yra mano valioje, kad tokių nuotraukų būtų. Nuotraukų pavyzdžius galite pamatyti čia.

Villa Rata sodyba Druskininkuose, fotografavimas dronu
Fotografavimas dronu
Vestuviu fotosesija Klaipedoje, fotografavimas dronu
Kauno santaka, vestuves, fotografavimas dronu

Ar galiu atiduoti visiškai visas nuotraukas (ir neretušuotas)?

Mano manymu tikrai nėra prasmės atiduoti 2000-3000 kadrų. Aš asmeniškai visada stengiuosi atiduoti jauniesiems daugiau nuotraukų su visomis svarbiausiomis užfiksuotomis akimirkomis. 500-600 nuotraukų iš vestuvių dienos yra tikrai pakankamas skaičius. Labai retai pasitaiko, kad jaunieji patys mėgsta retušuoti ir geranoriškai paprašo visų nuotraukų. Kodėl gi ne. Problemų tame nematau.

Ar galiu padaryti tokias nuotraukas, kaip kito fotografo?

Ne. Kiekvienas fotografas turi savo stilių, todėl tai būtų kopijavimas. Kiekvienas fotografas fotografavimui pasitelkia skirtingas technikas. Geras fotografas visada turės daug savo idėjų ir nekopijuos kolegų. Pasitikėkite savo fotografu.

Koks yra nuotraukų pateikimas?

Nuotraukos visada yra pateikiamos USB atmintinėje, paruošiama privati galerija internete. Jauniesiems taip pat yra pateikiamos ir spausdintos nuotraukos. Fotoknygų pateikimas į kainą neįeina, todėl jas galima užsakyti papildomai. Fotoknygų kainos svyruoja nuo 100 iki 300 eur. Visada su malonumu sumaketuosiu bei pagaminsiu tokią knygą.

Per kiek laiko yra paruošiamos nuotraukos?

Įprastai nuotraukos jauniesiems po vestuvių atiduodamos per 4-8 savaites. Žiūrint į mano paties statistiką – įprastai nuotraukas pateikiu per 6-7 savaites. 1-2 dienos po vestuvių yra atsiunčiama iki 40 vnt. nuotraukų smalsumui numalšinti.

Kodėl taip greitai atiduodamos nuotraukos?

Kadangi mano fotografija nėra portretinė (visos nuotraukos nėra tik portretai), retušavimas yra greitesnis ir paprastesnis. Todėl nuotraukų atidavimo terminas yra trumpesnis. Vieniems patinka nuotraukas gauti po ilgesnio laiko (6 ar 12 mėnesių), kitiems norisi greičiau – kol šventinė atmosfera dar neišblėsusi. Tačiau tai yra individualus pasirinkimas pagal savo norus.

Ar fotografuoju vestuvių svečius?

Taip. Be išimties visada yra įamžinami visi šventės svečiai, todėl kiekvienas gali rasti prisiminimą apie save.

Vestuvių planavimas, vestuvių fotografija, vestuvių nuotraukos
Vestuvių fotografai, linksmos vestuvių nuotraukos
Vestuviu sveikinimai
Linksmos vestuvines nuotraukos

Ar būtina daryti bendrą visų šventės dalyvių nuotrauką?

Tikrai nėra būtina. Tokios nuotraukos daromos vis rečiau. Šis klausimas visada yra aptariamas susitikimo metu. Kodėl nebūtina bendra nuotrauka? Visada sveikinimų metu yra daromos bendros jaunųjų nuotraukos su šventės dalyviais, todėl bendra visų nuotrauka jau nėra būtina.

Pagautos vestuvių akimirkos

Daugiau mano fotografuotų vestuvių nuotraukų galima pamatyti čia: